Marlos Mesh Back Office Chair with Folding Arms Orange
Product Code:
CH0790OR
Pack Of
1
The Marlos Mesh Back Office Chair With Folding Arms is the perfect mid back office chair for anyone looking for a modern and stylish mesh-backed office chair. The folding flip-up arms make it easy to get in and out of the chair, while the 100% man made fabric on the office chair ensures comfort and durability. The lock tilt seat mechanism allows you to adjust the angle of the chair to your liking, while the folding arms make it easy to store the chair when not in use. This chair is perfect for anyone who spends long hours at their desk and wants a comfortable and stylish chair that will last for years to come.
- General
- The Marlos Mesh Back Office Chair With Folding Arms is the perfect mid back office chair for anyone looking for a modern and stylish mesh-backed office chair. The folding flip-up arms make it easy to get in and out of the chair, while the 100% man made fabric on the office chair ensures comfort and durability. The lock tilt seat mechanism allows you to adjust the angle of the chair to your liking, while the folding arms make it easy to store the chair when not in use. This chair is perfect for anyone who spends long hours at their desk and wants a comfortable and stylish chair that will last for years to come.
| Colour | Orange |
| Material | Mesh/Fabric |
| Weight | 13kg |
| Standards | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 435-535mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Chair Colour | Orange |
| With Arms | Folding Arms |
| Back/Seat Action | Lock Tilt Mechanism |
| Back Height | 580mm |
| Back Width | 495mm |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Depth | 490mm |
| 5 star, height adjustable swivel base with castors |
| Featuring a lock-tilt mechanism with torsion control, enabling the user to choose whether to sit at a fixed tilt angle, or float freely |
| Folding arms with a padded arm pads, colour-matched to the back and seat |
| Suitable for up to 8 hours usage |
×